image Home       image Fowles,       image Fitzgerald,       image r04 06 (9)       image R 22MP (3)       image 45 (3)       

Linki

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Internetowe telefonowanieZbigniew Glazer

Internet udostępnia nam wiele usług, z których WWW, FTP i E-mail są najbardziej znane i najczęściej używane. Na pewno jednak wiele osób słyszało o możliwości rozmowy telefonicznej, podobnej do zwyczajnej, lecz za pośrednictwem sieci. Pozawala ona osobom siedzącym przy komputerze rozmawiać z ludźmi z całego świata, a najlepsze jest w tym wszystkim to, że niezależnie od odległości zawsze płacimy jedynie za koszt połączenia lokalnego.

Niezbędna karta dźwiękowa

Wykorzystanie komputera do rozmowy internetowej nie jest bynajmniej sprawą prostą. Prócz specjalnego oprogramowania, musimy posiadać odpowiedni sprzęt. Mowa tu o komputerze klasy Pentium posiadającym kartę audio, która będzie potrzebna do digitalizacji głosu. Powinna ona mieć tzw. full-duplex, czyli możliwość nadawania i odbierania sygnałów jednocześnie. Użytkownik, który posiada starszą kartę będzie zmuszony do rozmowy przypominającej bardziej konwersacje przez krótkofalówkę niż przez telefon. Prócz tego niezbędny jest mikrofon i oczywiście podłączenie do Internetu. Wraz ze swoimi znajomymi przetestowałem pakiety: "Internet Phone" firmy VocalTec, "FreeTel" udostępniony przez FreeTel Communication i "Microsoft NetMeeting" Microsoftu.

Szybko, coraz szybciej

Już na wstępie trzeba wiedzieć, że nawet dość szybkie połączenie o prędkości transmisji 28800 bps, a nawet 33600 bps to stanowczo za mało do przesyłania dźwięku w postaci cyfrowej. Dlatego właśnie w internetowych telefonach stosuje się specjalne programy

kompresujące dźwięk. Oczywiście ma to swoje zalety, jak i wady. I tak jeśli użyjemy programu, który stosuje dużą kompresuję, dźwięk stanie się niewyraźny i niezrozumiały, gdy jednak kompresja będzie niewielka rozmowa będzie się co chwilę urywać. Najlepiej, gdy program pozwala regulować stopień kompresji lub też posiada kilka możliwych kompresorów, każdy dla innej prędkości połączenia. Kolejną przeszkodą, dla korzystających z Internetu przez modem będzie adres IP. Jest on dla telefonu sieciowego numerem identyfikacyjnym. Spytacie, gdzie ta przeszkoda? Dostawcy usług internetowych nadają użytkownikowi inny numer IP za każdym razem, gdy łączy się on z siecią. Oznacza to, że każdorazowo numer telefonu zmienia się i nie możemy go podać znajomym. Na to także jest rada; dwa z trzech testowanych przez nas programów korzystają ze specjalnych serwerów lub udostępniają inne opcje, dzięki którym można swobodnie połączyć się z żądaną osobą bezpośrednio.

Internet Phone 4.5

Jest to naprawdę doskonały pakiet do telekonferencji. Ostatnia, w momencie pisania artykułu, wersja programu pozwala także na jednoczesną transmisję dźwięku i obrazu. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to jest ona zadowalająca, jednak sam program ma kilka wad. Brakuje funkcji bezpośredniego połączenia poprzez wpisywanie numeru IP, tak więc, aby z kimś porozmawiać, należy się najpierw skontaktować ze specjalnym serwerem IRC. Dopiero tam można już uczestniczyć w rozmowach czy założyć swój własny "kanał" i czekać na rozmówcę. Program ma bardzo ładną oprawę graficzną i oferuje bogate menu, w którym znajdują się wszystkie potrzebne funkcje. Jeśli chodzi o proces instalacji, to nie ma z nim większych problemów, ponieważ Internet Phone został wyposażony w specjalny kreator, który każdemu ułatwi skonfigurowanie całego pakietu. Program rozrósł się od czasu pierwszego wydania, kiedy to pozwalał tylko na rozmowę; teraz jest to już komplet do konferencji, zawierający funkcje do wideo i telekonferencji, "chat" działający w podobny sposób, jak IRC i opcję pozwalającą nagrać wiadomość głosową i wysłać ją do wybranej osoby. Całość działa pod kontrolą systemu Windows.

Communication FreeTel 1.0

FreeTel, darmowy program dla Windows, był jednym z pierwszych pozwalających na internetową dyskusję, ma jednak dość ograniczone możliwości. By porozmawiać, trzeba się najpierw połączyć z

firmowym serwerem, niestety, w programie nie ma opcji umożliwiającej bezpośrednie połączenie. Pogawędka, którą przeprowadziliśmy z użyciem FreeTel pokazała, że jest to program oferujący bardzo dobrą jakość dźwięku. Choć czasami trzeba było powtórzyć zdanie, to muszę stwierdzić, że rozmowa przebiegała dość płynnie (biorąc oczywiście pod uwagę stan naszych polskich łącz). FreeTel oferuje także kilka innych przydatnych funkcji, jak np. konwersacja "pisemna" pozwalająca wymieniać między użytkownikami komunikaty tekstowe. Także w tym przypadku z instalacją programu nie było problemów.

NetMeeting 2.0

Dość sławną już aplikacją dla Windows jest produkt firmy Microsoft, charakteryzujacy się znacznie większymi możliwościami od wcześniej wspomnianych programów. Oferuje możliwość połączeń bezpośrednich bez wykorzystania serwera, poprzez podanie adresu IP lub e-mail. Udostępniono możliwość transmisji obrazu, a przesyłany dźwięk jest wyraźny

i nie zacina się - pod warunkiem, że mamy naprawdę dobrą kartę muzyczną. Menu zbudowane jest z sensem i pozwala na dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji. Dodatkowo dochodzi jeszcze możliwość "pogawędki tekstowej". Program jest bardzo przyjazny w użyciu, a instalator niemal wszystko robi sam i po kilku minutach mamy skonfigurowany i gotowy do pracy "telefon". NetMeeting jest produktem bardziej dla grup pracowniczych, niż dla pojedynczego użytkownika, choć i ten może go używać. Programy przedstawione w tym artykule są jednymi z wielu, jakie można spotkać w sieci, jednak wydaje się, że są najlepsze i najbardziej popularne. Dość dużą i chyba najpoważniejszą wadą wszystkich tych aplikacji jest brak ustalonego standardu przesyłania dźwięku. Przez to właśnie użytkownik korzystający z programu FreeTel nie może porozmawiać z posiadaczem NetMeeting. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja zmieni się z biegiem czasu.

PS. Dziękuję kolegom z calej Polski za pomoc przy testowaniu programów.

opr. JU/PO

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zolka.keep.pl