image Home       image Fowles,       image Fitzgerald,       image r04 06 (9)       image R 22MP (3)       image 45 (3)       

Linki

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Instalacja kodeków

 

Naszym celem jest nagranie sekwencji wideo wraz z dźwiękiem.

Strumień wideo powinien być w formacie DivX, zaś strumień audio w formacie MP3. Umożliwi to maksymalną kompresję pliku wynikowego przy zadowalająco dobrej jakości.

 

Obecnie szybki pecet może sobie poradzić z kompresją w locie do divixa. Podczas takiego zgrywania nie mamy jednak wpływu na jakość materiału. Może się okazać że materiał wynikowy jest zbyt słaby z powodu zbyt wysokiej kompresji. Ponadto jeżeli jednocześnie zgrywamy jeszcze dźwięk w mp3 prawie na pewno będą gubione klatki lub dźwięk rozsynchronizuje się nieco z obrazem. Po zgraniu sekwencji prawie na pewno będziemy musieli ją kompresować z innym bitrate. Wielokrotne kodowanie z różnym bitrate powoduje dużą degradację materiału wideo. Aby umożliwić swobodną wielokrotną obróbkę materiału, bez kłopotów ze zgubionymi klatkami czy jakością otrzymanego obrazu będziemy musieli zgrywać dane wideo kodekiem pośredniczącym (HuffYUV) a audio w formacie PCM (zwykły plik WAV).  Kodek HuffYUV jest kodekiem bezstratnym kodującym obraz algorytmem Huffmana, ma on niewielki współczynnik kompresji ok. 2.

 

potrzebne nam będą dwa kodeki  DivX i HuffYUV ogólnodostępne w internecie

przykładowe strony z kodekami:

Divix      -

HuffYUV -

 

 

Instalacja HuffYUV

 Instalacja także jest prosta . klikamy prawym klawiszem myszy na plik huffyuv.inf i wybieramy opcję zainstaluj.

 

Konfigurowanie kodeka odbywa się z programu zgrywającego i jest bardzo proste:

 

i w zasadzie ogranicza się do tego że nie robimy nic. 

 

Sugerowany format kompresji to YUV - kodek działa wtedy najlepiej lecz nie każda karta musi go obsługiwać.

 

 

 

 

Instalacja DivX-a 5.11

Instalacja jest bardzo prosta należy uruchomić plik Divix5Bundle.exe  i postępować zgodnie z instrukcjami instalatora (NEXT>> NEXT>> itd.. )

 

Konfigurowanie kodeka odbywa się z programu zgrywającego .

Okienko konfiguracji divixa wygląda tak :

 

Opcji konfiguracyjnych jest bardzo dużo. Najważniejsze z nich to :

 

Encode performance :

Wybierając jedną z opcji z tego menu decydujemy pomiędzy prędością kompresji, jakością i poziomem kompresji

Po prawej stronie są trzy napisy Quality(jakość) Speed(prędkość) Compresion(poziom kompresji) każda opcja z menu encode performance pokazuje jakie są ustawienia dla prędkości jakości i kompresji.

 

Bitrate :    

Ten parametr mówi nam o stosunku jakości do wielkości pliku im większy bitrate tym większy plik i większa jakość. Zazwyczaj stosuje się kodowanie w granicaoc od 600 do 2000 kbps.

 

Encode mode :

Możemy ustawić 1-pass  kodowanie będzie jednoprzebiegowe. Ustawienie zalecane jeżeli bezpośrednio nagrywamy od razu do Divxa.

 

O wiele lepszą jakość daje kompresja wieloprzebiegowa.

Za pierwszym razem wybieramy opcję Multipas 1st pass i wykonujemy kompresję filmu. Niestety nie otrzymamy właściwego pliku avi lecz kodek przeanalizuje tylko źródłowe dane wideo. Teraz należy wejść jeszcze raz w konfigurację kodeka wybrać opcję Multipass 2nd pass i wykonać kompresję ponownie. Dopiero teraz otrzymamy wynikowy skompresowany plik wideo. Opcja wieloprzebiegowa zajmuje praktycznie 2 razy więcej czasu ale daje lepsze rezultaty.

 

 

W opcjach (settings) zaawansowanych mamy możliwość ustawiania klatek kluczowych.

Klatka kluczowa to klatka, która jest całkowicie niezależna od pozostałych i zawiera dokładny opis całego swojego obrazu. Kodek używający prawidłowo klatek kluczowych oraz klatek różnicowych postąpi następująco: pierwszą klatkę fragmentu, znacząco różniącą się ad poprzednich klatek (lub wręcz będącą pierwszą klatką całej sekwencji), uczyni klatką kluczową i zapisze jej kompletny skompresowany obraz. Im częstsze klatki kluczowe tym łatwiej jest przewijać film lecz zajmuje on więcej miejsca. Niezależnie od tego co wpiszemy, kodek wstawi również klatki kluczowe tam gdzie są naprawdę potrzebne (czyli w miejscach zmiany sceny)

 

 

Instalacja programów.

 

Do zgrywania i obróbki sekwencji wideo zazwyczaj powinien wystarczyć program Virtual DUB. Jest on całkowicie darmowy i można go ściągnąć ze strony .

 

Na moim komputerze nie udostępniał on możliwości zgrywania materiału w rozdzielczości wyższej niż 352x288 dla karty TV. Karta ATI umożliwiała zgrywanie obrazu w pełnym PALu (720x576).

 

Instalacja polega na rozpakowaniu plików do dowolnego katalogu i możemy już uruchamiać program klikając w plik VirtualDub.exe

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zolka.keep.pl