image Home       image Fowles,       image Fitzgerald,       image r04 06 (9)       image R 22MP (3)       image 45 (3)       

Linki

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Internet - materiały szkoleniowe

Jeżeli chcemy przesyłać informacje pomiędzy komputerami, musimy połączyć je ze sobą w tzw. sieć. Internet łączy wiele takich sieci oraz pojedyncze komputery stanowiąc sieć ogólnoświatową i czasem nazywany jest siecią sieci.

Początki Internetu sięgają lat sześćdziesiątych, kiedy na zlecenie Departamentu Obrony USA przystąpiono do zaprojektowania sieci komputerowej, która wyróżniałaby się odpornością na zniszczenie podstawowych elementów systemu. Zrealizowano to przez budowę sieci składającej się z dużej liczby komputerów, przesyłających między sobą dane w niewielkich porcjach, tzw. pakietach. Pierwszymi instytucjami, które zostały połączone ze sobą za pomocą sieci, były przede wszystkim amerykańskie uczelnie i instytucje wojskowe. W roku 1991 liczba komputerów przyłączonych do Internetu przekroczyła 100 tysięcy, dzisiaj są ich już miliony.

Historia Internetu w Polsce sięga początku lat dziewięćdziesiątych. W następnych latach nastąpił burzliwy rozwój rodzimego Internetu. Ekspansja Internetu, zarówno na świecie, jak i w Polsce, została przyspieszona przez łatwy dostęp do Sieci z domowych komputerów za pomocą modemów. (Modem to urządzenie umożliwiające przesyłanie danych między komputerami za pośrednictwem linii telefonicznej).

Podstawowym składnikiem Internetu są połączone w sieć komputery zwane hostami. Początkowo rolę hostów pełniły komputery uczelniane i wojskowe, jednak z czasem maszyny pełniące rolę hostów pojawiły się także w domach. Wszystkie hosty „porozumiewają się” ze sobą za pomocą protokołu TCP/IP, czyli uniwersalnego „języka” zrozumiałego dla wszystkich komputerów podłączonych do Internetu. Każdy komputer w Sieci ma swój niepowtarzalny adres, tzw. IP oraz jego odpowiednik w postaci ciągu słów, czyli tzw. adres URL. Przykładowo: główny komputer AGH w Krakowie posiada adres IP – 149.156.96.9, zaś jego adres URL to galaxy.uci.agh.edu.pl.

Ten drugi sposób zapisu ma jeszcze tę zaletę, że z reguły zawiera nazwę firmy, do której komputer należy. Ostatni człon adresu oznacza często kraj, w którym zarejestrowany jest adres (oprócz USA) – np. .pl – Polska,  .uk – Wielka Brytania, .de – Niemcy, .fr – Francja. Człon .com oznacza, że chodzi o adres handlowy, .gov – adres rządowy, .edu -  adres ze strefy edukacyjnej, itd.

Przeciętnemu użytkownikowi Internetu kojarzy się on ze stronami WWW oraz pocztą elektroniczną. W rzeczywistości są to tylko dwie z wielu usług dostępnych w Sieci. W dalszej części opracowania właśnie one zostaną omówione.

Strony WWW

Skrót WWW (ang. – „World Wide Web”) oznacza ogólnoświatową pajęczynę, co dobrze odzwierciedla rzeczywistość – miliony komputerów na całym świecie połączone między sobą i wymieniające informacje. Informacje te są dostępne w postaci tzw. dokumentów hipertekstowych, umieszczonych na tzw. stronach lub witrynach WWW. Hipertekst to specjalny format tekstu umożliwiający przeniesienie się w inne miejsce przez kliknięcie wyróżnionego fragmentu tekstu. Przykładowo, klikając w wyraz, możemy zostać przeniesieni w miejsce, gdzie znajduje się jego definicja lub dalsze informacje na jego temat. Taki sposób podróżowania po witrynach WWW nosi nazwę surfowania. Jest to najpopularniejsza metoda zbierania informacji w Internecie.

Strony WWW tworzone są w specjalnym języku programowania, który nazywa się HTML. 

Użytkownik, który chce skorzystać z usługi WWW musi posiadać odpowiednie oprogramowanie, czyli tzw. przeglądarkę umożliwiającą załadowanie stron. Do najpopularniejszych programów tego typu należą Microsoft Internet Explorer i Netscape Communicator. Po wpisaniu adresu internetowego (adresu URL) komputera, z którym chcemy się połączyć i nawiązaniu połączenia przeglądarka wyświetla zawartość strony umieszczonej na tym komputerze.

Poniżej zostanie omówiona przeglądarka Microsoft Internet Explorer, która będzie w skrócie nazywana także „Internet Explorer” lub „IE”.

Uruchamianie programu „Internet Explorer”

Program „Internet Explorer” można uruchomić następująco:

·         otworzyć menu Start,

·         rozwinąć podmenu polecenia Programy,

·         wybrać polecenie Internet Explorer.

Może się okazać, że to ostatnie polecenie posiada podmenu i z tego podmenu należy wybrać polecenie Internet Explorer.

a)      Jeżeli komputer jest na stałe połączony z siecią lub połączenie odbywa się przez modem i połączyliśmy się wcześniej, to po uruchomieniu „IE” w oknie przeglądarki pojawi się strona główna (startowa). Po pierwszym uruchomieniu przeglądarki będzie to strona producenta przeglądarki, czyli firmy Microsoft.

b)     Jeżeli korzystamy z modemu i nie połączyliśmy się wcześniej z Internetem, to pojawi się okno z zapytaniem, czy połączyć się z Internetem – należy wybrać połączenie. Po zrealizowaniu połączenia w oknie przeglądarki zobaczymy stronę główną.

Okno programu „Internet Explorer”

Po uruchomieniu programu „Internet Explorer” otwiera się jego okno, które typowo składa się z następujących elementów:

a)      poziomy Pasek tytułu na samej górze okna (zawiera nazwę otwartej strony WWW oraz nazwę programu, np. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie - Microsoft Internet Explorer),

b)     poziomy Pasek menu poniżej paska tytułu,

c)      poniżej Paska menu mogą znajdować się paski narzędzi, najczęściej są to paski Przyciski standardowe i Pasek adresów,

d)     na dole okna może znajdować się poziomy Pasek stanu,

e)      zasadniczą część okna zajmuje obszar, w którym wyświetlana jest zawartość otwartej strony.

Ćwiczenie:

Załączyć pasek narzędzi Przyciski standardowe.

Metoda 1:

a)      kliknąć myszą menu Widok na pasku menu – menu się rozwija,

b)     ustawić wskaźnik myszy na poleceniu Paski narzędzi – po chwili rozwinie się podmenu,

c)      jeśli w podmenu nie jest zaznaczone polecenie Przyciski standardowe (brak znaczka a na lewo od nazwy polecenia), należy go kliknąć – pasek przycisków standardowych pojawi się na ekranie. Przy ponownym rozwinięciu podmenu, polecenie Przyciski standardowe będzie zaznaczone.

Metoda 2:

a)      naciskając lewy Alt uaktywnić pasek menu – menu Plik będzie wyróżnione,

b)     klawiszem Strzałka w prawo wybrać menu Widok,

c)      klawiszem Strzałka w dół rozwinąć menu Widok – podświetlone będzie polecenie Paski narzędzi, posiadające podmenu,

d)     rozwinąć podmenu klawiszem Enter lub Strzałka w prawo – na pierwszej pozycji znajduje się polecenie Przyciski standardowe,

e)      jeśli polecenie Przyciski standardowe nie jest zaznaczone (brak znaczka a na lewo od nazwy polecenia), należy nacisnąć Enter - pasek przycisków standardowych pojawi się na ekranie Przy ponownym rozwinięciu podmenu, polecenie Przyciski standardowe będzie zaznaczone.

Powyższe operacje można zapisać symbolem Widok à Paski narzędzi à Przyciski standardowe.

Wyłączenia paska narzędzi dokonuje się w sposób analogiczny – jeśli kliknie się polecenie Przyciski standardowe przy załączonym pasku narzędzi, zostanie on wyłączony. Polecenie Przyciski standardowe działa więc na zasadzie przełącznika.

W podobny sposób można załączać i wyłączać Pasek adresów: Widok à Paski narzędzi à Pasek adresów.

Wybór wyświetlanej strony

Istnieje kilka metod wyświetlenia żądanej strony:

a)      wpisanie jej adresu,

b)     skorzystanie z odsyłacza,

c)      użycie przycisków Wstecz lub Dalej z paska Przyciski standardowe,

d)     wykorzystanie listy pola „Adres”,

e)      wykorzystanie funkcji Historia,

f)       wykorzystanie funkcji Ulubione.

a)  Wpisanie adresu strony

Jedną z metod wyświetlenia strony jest wpisanie jej adresu URL. Adres ten można wpisać:

·      na pasku adresu,

·      w oknie „Otwieranie” widocznym po wydaniu polecenia Plik à Otwórz.

Adresy stron internetowych zaczynają się wprawdzie od członu http://, ale przy wprowadzaniu adresu możemy go pominąć – przeglądarka automatycznie go doda. Oto przykładowe adresy:

·       www.agh.edu.pl – AGH w Krakowie,

·       www.dziennik.krakow.pl – gazeta Dziennik Polski,

·       www.fogra.com.pl – encyklopedia,

·       www.2000.kai.pl – jubileusz 2000,

·       www.bikeaction.pl – wycieczki rowerowe,

·       www.oszust.com – ostrzeżenia o oszustach.

Przy wpisywaniu adresu na Pasku adresów można w niektórych przypadkach ograniczyć się do podania środkowej części adresu, a następnie nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Enter – przeglądarka dodaje do wpisanej części adresu przedrostek http://www. i końcówkę .com.

b) Skorzystanie z odsyłacza

Bardzo często na stronach WWW znajdują się pojedyncze wyrazy lub elementy graficzne, do których są dołączone informacje o innych, zwykle tematycznie związanych z danym zagadnieniem miejscach w Sieci. Wskaźnik myszy po umieszczeniu w obszarze takiego obiektu przyjmuje postać białej rączki. Oznacza to, że mamy do czynienia z odsyłaczem (linkiem, ang. hyperlink). Wystarczy wtedy kliknąć lewym przyciskiem myszy w obszarze odsyłacza, aby w oknie przeglądarki pojawia się strona, na którą wskazywał obiekt. Ta metoda umożliwia znacznie szybsze przejście do nowej strony, niż przez podanie adresu.

c) Przyciski Dalej, Wstecz

Jeśli jakaś strona była już wcześniej otwarta w oknie przeglądarki, możemy szybko do niej wrócić naciskając odpowiednią ilość razy przycisk Wstecz na pasku Przyciski standardowe. Naciśnięcie tego przycisku powoduje powrót do poprzedniej strony. Możliwe jest też ponowne przejście do kolejnej wcześniej oglądanej strony – przyciskiem Dalej.

Po kilku minutach przechodzenia do kolejnych stron na przyciskach Wstecz i Dalej pojawiają się znaczki przedstawiające małe trójkąciki skierowane w dół. Kliknięcie takiego trójkącika powoduje wyświetlenie listy stron odwiedzonych podczas danej sesji. Kliknięcie wybranej pozycji powoduje przejście pod wskazany adres. Aby więc otworzyć stronę odwiedzoną znacznie wcześniej, nie musimy wielokrotnie naciskać przycisku Wstecz, lecz rozwijamy listę tego przycisku i wybieramy odpowiedni adres.

d)     lista pola „Adres”

„Internet Explorer” jest wyposażony w mechanizm zapamiętywania adresów URL wprowadzonych na Pasku adresów. Aby wyświetlić listę zapamiętanych adresów, należy kliknąć przycisk znajdujący się po prawej stronie Paska adresów. Wystarczy następnie kliknąć wybraną pozycję, aby otworzyć stronę znajdującą się pod danym adresem.

e) Funkcja „Historia”

Przyciski Wstecz i Dalej umożliwiają łatwe przemieszczanie się pomiędzy stronami, które były już otwarte po ostatnim uruchomieniu przeglądarki (czyli podczas bieżącej sesji). Funkcja Historia umożliwia łatwe załadowanie stron, które były otwierane np. kilka dni wcześniej. Aby skorzystać z funkcji Historia należy:

·           kliknąć przycisk Historia na pasku Przyciski standardowe – z lewej strony okna IE otworzy się panel „Historia”,

·           w panelu „Historia” wybrać stronę, którą chcemy otworzyć.

Panel „Historia” można zamknąć klikając przycisk z krzyżykiem w jego prawym górnym rogu.

f) Lista „Ulubione”

Strony, które odwiedzamy często, warto dodać do listy Ulubione, co umożliwi ich szybkie otwieranie.

Aby dodać stronę do listy Ulubione należy:

·           otworzyć stronę,

·           otworzyć menu Ulubione na pasku menu,

·           z menu wybrać polecenie Dodaj do ulubionych... – otwiera się okno „Dodawanie ulubionych”,

·           w polu „Nazwa:” można zmienić sugerowaną nazwę, pod którą ta strona będzie zapamiętana na liście,

·           nacisnąć przycisk OK – strona zostanie dodana do listy.

Aby otworzyć stronę z listy Ulubione należy:

·           otworzyć menu Ulubione na pasku menu,

·           wybrać z listy nazwę strony – następuje otwarcie strony.

Zmiana strony głównej

Po załączeniu IE jako pierwsza ładowana jest strona główna, którą może być dowolna wybrana strona. Aby wybrać nową stronę główną należy:

·              z paska menu wybrać menu Narzędzia,

·...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zolka.keep.pl